Start » Tresura, Tresura psa

Tresura psów

1 sierpnia 2009 0 Komentarzy

Należy pamiętać, że tresura psa powinna rozpocząć się jak najwcześniej.

Już w drugim lub trzecim miesiącu życia psa powinniśmy poświęcić psa czas przeznaczony na poznanie pewnych podstaw. Zaniedbanie tresury psa w tym okresie może prowadzić do przyswojenia sobie przez naszego psa pewnych złych nawyków lub przyzwyczajeń, które będą trudne do skorygowania w późniejszym okresie.

Pierwsze ćwiczenia z psem to nauka podstawowych komend typu: siad, leżeć, do nogi i … nie wolno. Oczywiście pies w tym wieku nie będzie od razu posłusznie wykonywał komend. Należy pamiętać, że tresura psa powinna być jednak prowadzona cierpliwie, najlepiej w formie zabawy na terenie który pies zna i nie może opuścić go w trakcie nadmiernego pobudzenia np. ogród lub inny zamknięty teren. W tym czasie stanowczo odradzam ćwiczenie komendy “zostań”. Tak młody pies potrzebuje naszej bliskości, a konieczność wykonywania lub ćwiczenia komendy tego typu może być dla niego naprawdę emocjonalnie nie do przyjęcia.

Tresura psaW tym okresie tresury psa należy unikać szkolenia awersyjnego. Nie należy używać również takich urządzeń jak obroża elektryczna, obroża antyszczekowa czy elektroniczne kojce dla psów. Młody pies powinien uczestniczyć w zajęciach zachęcany metodami pozytywnymi. Przede wszystkim należy nagradzać go za postępy w nauce, przy czym nie może być to za każdym razem smakołyk, w zupełności wystarczy dobre słowo i częste przeplatanie tresury zabawą z psem.

Początkowo tresura psa nie może być zbyt długa. Warto ćwiczyć często, w krótkich zajęciach z psem. O ile warto być na tym etapie szkolenia psa bardzo konsekwentnym w powtarzaniu ćwiczeń to jednak nie powinny one trwać zbyt długo, tak aby pies nie odbierał naszych starań jako coś dla siebie nieprzyjemnego i nie stracił ochoty na wspólne zajęcia. Pamiętajmy, że prowadzona tresura psa powinna być też starannie wpleciona w elementy zabawy z psem.

Jeżeli pies nie do końca reaguje tak jakbyśmy chcieli, na przykład kiedy komenda “wróć” zajmuje mu nieco czasu nie zniechęcajmy go od razu jakąkolwiek naganą. Każdy powrót, nawet ten opóźniony należy nagrodzić ! Częstym błędem, który jest popełniany przy treningu komendy “do nogi” jest nerwowa reakcja właściciela w przypadku kiedy pies wykona tę komendę po pewnym czasie. Przez takie zachowania pies negatywnie zaczyna kojarzyć wykonanie tej komendy. Należy pamiętać, że pies w tym okresie jest nastawiony na poznawanie świata, czasami rozkojarzony lub zbyt rozbawiony słyszy komendę, rozumie ją, ale emocjonalnie może ją wykonać dopiero po załatwieniu “swoich spraw”. Jakiekolwiek negatywne emocje właściciela, choćby pojawiły się w trakcie tych opóźnień, powinny być ukrywane przed psem kiedy ten wraca.

W trakcie tresury psa należy być konsekwentnym i przede wszystkim … cierpliwym. Im więcej czasu i ćwiczeń z młodym psem tym mniej problemów z jego zachowaniem w przyszłości.


Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.