Start » Problem z psem, Tresura psa

Skakanie psa na powitanie

15 marca 2010 0 Komentarzy

Z właścicielami psów jest tak, że zachowania pupili tolerowane przez jedne osoby są u innych niemile widziane. Dla przykładu na pewno przyjemnie jest, kiedy pies wybiega na powitanie wracających domowników. Nie mniej jednak, kiedy z tej wielkiej radości zaczyna na nich skakać – to już nie każdemu się podoba, zwłaszcza, jeśli pupilek jest sporym rozmiarów zwierzęciem.

Wiele osób sięga w takiej sytuacji po obroże treningowe. Sposób ten jest na pewno sprawdzony. Odpowiedni bodziec, czyli dźwięk lub impuls musi być oczywiście poprzedzony komendą głosową, by pies wiedział czego od niego oczekujemy. Wiele osób radzi na przykład stawanie stopą (przydeptanie) na psich tylnych łapach. Sposób ten może okazać się skuteczny, ale raczej odradzamy.

Pies, zachowując się w taki sposób, chce po prostu zwrócić na siebie uwagę i wyrazić swą radość. Już poprzez samo go pogłaskanie wtedy daje się mu do zrozumienia, że się takie zachowanie akceptuje. Co zatem należy najlepiej zrobić? Odpowiedź jest prosta – w ogóle nie reagować. Nie głaskać, nie klepać, ale kompletnie zignorować, unikając przy tym kontaktu wzrokowego. Wydać także należy zwierzęciu komendę „siad”. Dopiero gdy pies usiądzie, można je pogłaskać i powiedzieć coś miłego.


Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.