Start » Obroża elektryczna, Pies sąsiada, Problem z psem, Tresura psa

Pies bez smyczy ucieka i nie reaguje na komendy

6 sierpnia 2009 0 Komentarzy

Zmora właścicieli po zakończonej tresurze psa: pies idzie spokojnie przy nodze, nie reaguje na bodźce z otoczenia. Sielanka, wzór i przykład do naśladowania. Sąsiedzi z zazdrością patrzą i komentują: jaki mądry pies.

Za rogiem, na skwerze spuszczamy psa ze smyczy. W tym momencie pojawia się problem – pies nie reaguje na nasze komendy. O co chodzi ? Tresura psa kosztuje przecież niemało, do tego nasz czas i przejazdy z psem dały nam się przecież mocno we znaki. Cóż, najwyraźniej tresura była prowadzona jak najbardziej właściwie, tylko że to treser wyrobił sobie autorytet u psa.

pies ucieka

Co robić ? Ogólnie jestem zdania, że tresura psa powinna być prowadzona samodzielnie kiedy tylko mamy taką możliwość. Oczywiście to my sami musimy wyrobić sobie u psa autorytet. Nawet najbardziej profesjonalny treser nie zrobi tej części pracy za nas. A więc mamy na głowie … pracę domową.

Jak sobie poradzić aby korekta zachowania psa była możliwa nie tylko na smyczy, ale również na większą odległość ? Nie chcemy przecież niepotrzebnie ograniczać swobody naszego psa. Jemu też się należy trochę ruchu i radości z przemierzania przestrzeni. Jak mieć nad tym kontrolę jeśli pies spuszczony ze smyczy nie reaguje na nasze komendy ?  

Rozwiązaniem problemów z brakiem reakcji psa na komendy wydawane z większej odległości może być urządzenie znane jako elektryczna obroża do tresury psa.

Elektryczne obroże są urządzeniami służącymi do celów treningowych. Coraz bardziej popularne zestawy trafiają już nie tylko do treserów ale są używane również przez amatorów psów. System tego typu składa się z pilota, który umożliwia wysyłanie komend na odległość i obroży elektrycznej dla psa współpracującej z nadajnikiem. Wychodząc z psem na spacer na jego szyi zostaje zapięta elektryczna obroża, a do naszej kieszeni trafia odpowiedni pilot.

Najbardziej popularne zestawy umożliwiają wydawanie komend na odległość do 400 metrów co jest zasięgiem wystarczającym dla większości użytkowników, chociaż są również systemy które osiągają 1500, a nawet 3000 metrów zasięgu w otwartym terenie.

W niektórych najbardziej zaawansowanych systemach pilot umożliwia obsługę większej ilości obroży elektrycznych: od dwóch do nawet sześciu. Dobre obroże elektryczne posiadają funkcję ostrzegania dźwiękowego i odpowiednią ilość poziomów impulsów korekcyjnych tak aby dopasować jego siłę do wagi i temperamentu danego psa.

Początkowo tresura psa powinna być prowadzona na terenie, który pies zna i nie ma możliwości jego opuszczenia. Kiedy pies zrozumie działanie obroży możemy jej używać również podczas spacerów z naszym psem korygując negatywne zachowania w większej odległości i bez konieczności fizycznego kontaktu z psem.


Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.